• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Popularna kuchnia grecka

Któż nie jadł gyrosa? Któż nie zna fety, albo tzatzików? Wszyscy. Kuchni greckiej reklamować wprawdzie nie trzeba, jest ona bowiem jedną z najpopularniejszych kuchni świata. Grzechem byłoby jednak o niej nie wspomnieć. Zdrowa i prosta – tak najkrócej można ją scharakteryzować.


Bazą tej kuchni jest oliwa z oliwek, która stosowana jest praktycznie do każdej potrawy, no może z wyjątkiem deserów.
Co ciekawe, w Grecji danie nie są podawane w kolejności – na stole pojawia się wszystko razem: zupy, drugie dania i sałatki. A jak zupa, to oczywiście fasolada, ciesząca się w Grecji największym uznaniem. Jest to zupa wegetariańska, której podstawowym składnikiem jest jak sama nazwa mówi fasola, poza tym wyczujemy w niej niezastąpioną oliwę z oliwek, a w zależności od regionu marchew, selery, pomidory, liście bobkowe czy też cebulę. Warto spróbować też souvlaki, grillowanych wieprzowych szaszłyków podawanych w bułce, z ryżem bądź pieczonymi ziemniaczkami. Podobnie podawany jest gyros, który w Grecji jest dużo lepszy niż ten sprzedawany w Polsce, bo u nas gyros jest nim czest tylko z nazwy. Do dań mięsnych podawane są oczywiście tzatziki – dip-sos zrobiony z poszatkowanych kawałków ogórka, czosnku, jogurtu, octu winnego i oliwy z oliwek. No i oczywiście sałatka wiejska (w nas nazuwana grecką), czyli miks pomidorów, ogórków, papryki, oliwek, cebuli i fety.


Do pysznego greckiego jadła, popularne wino – retsina (z dodatkiem żywicy sosnowej), które występuje tu w trzech odmianach: białej, czerwonej i różowej.
Grecki posiłek jest syty, ale miejsce na deser musi się znaleźć Choć to prawdziwa bomba kaloryczna to spróbowanie baklavy, ciasta listkowego z migdałami i ogromną ilością cukru jest obowiązkowe. Skusić się można na kawę mrożoną, pamiętając przy tym, że pić ją należy pomału bo jej moc jest niezwykła. Do każdego deseru w Grecji podawana jest woda, żeby nasz żołądek poradził sobie z tą ogromną kumulacją słodyczy.

 

Polecamy:

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem stat4u