• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Jeśli wiosna to tylko w Atenach

W centrum Aten w porze letniej trudno wytrzymać – smog, upał i ciągnący się tłum turystów. Naprawę ciężko wytrzymać, bo wówczas stolica Grecji niewiele różni się od zakorkowanej Warszawy. Ale wiosną to co innego. Maj jest wręcz wymarzonym miesiącem aby odwiedzić mekkę starożytnej cywilizacji – kwitnące kwiaty pokrywają wtedy niemalże całe miasto.


A i turystów o tej porze dużo mniej. Wyjątkiem jest oczywiście Akropol – tam amatorów antycznych wrażeń nigdy nie brakuje. Jest to dobry punkt odniesienia – oświetlony widoczny jest w nocy praktycznie z każdego miejsca. Zwiedzamy zbudowany w 447 p.n.e.-432 p.n.e Parteon, Erechtejon, Apteros i możemy Akropol uznać za zaliczony. Uwagą praktyczna: podczas zwiedzania wzgórza pamiętać należy o zachowaniu równowagi – marmurowe posadzki są bardzo wyślizgane, a często padający wiosną w Atenach deszcz tylko wzmaga niebezpieczeństwo upadku. Niemiej jednak Akropol wiosną zwiedzać można w komforcie klimatycznym, latem jest tam bowiem jak „na patelni” i doprawdy nawet niezwykłe widoki przegrywają z temperaturą 50 stopni Celsjusza.


Warto wybrać się na wzgórze Fillopapou, widać stamtąd doskonale wspomniany Akropol ale i całą panoramę Aten. Żelaznym punktem jest także wizyta na palcu Syntagma, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywa się zmiana warty. Barwnie ubrani żołnierze (euzoni) w czerwonych sabotach z pomponami defilują co 20 minut wokół grobu. To swego rodzaju ekwilibrystyka oraz zaawansowana choreografia bo zmiana warty wymaga rytmu i specyficznej pracy nóg – jak w zwolnionym filmie żołnierze prostują i utrzymują w powietrzu.


Wiosną przyjemnie posiedzieć w greckich knajpach i kafejkach. Warto pamiętać, że odwiedzamy te lokale, w których znajduje się dużo Greków, bo jest to swojego rodzaju wyznacznik, świadczący o poziomie danej knajpy. W Place jest ich największy wybór. Plaka położona jest tuż pod Akropolem i jest najstarszą częścią nowożytnego miasta. Nie jest tam wprawdzie tanio, ale po ze względu na swoją magię warto to miejsce odwiedzić.

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem stat4u